رونمایی از عروسک های انگشتی و کتاب " پنج انگشت اورژانسی" در دهه فجر امسال

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان، دکتر غفور راستین اظهار کرد: مدتی پیش طرحی در یکی از کشورهای اروپایی اجرا شد که با استفاده از انگشتان دست، هرکدام را نماد یک فعالیت معرفی و آموزشی را به کودکان مهدکودک و پیش دبستانی ارائه کردند و پس از ۶ ماه نتیجه این آموزش را مورد بررسی قرار دادند که بیانگر موفقیت طرح بود.


وی افزود: اورژانس پیش بیمارستانی اصفهان نیز با الگوبرداری از طرح مذکور برای هر یک از انگشتان دست، شخصیتی را طراحی و با همکاری شورای اسباب بازی کشور، عروسک بافتنی آن را تهیه کرده است.
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در حال ثبت طرح به عنوان یک اسباب بازی جدید هستیم، تصریح کرد: هدف از اجرای این کار، آموزش کودکان است تا با قرار دادنِ عروسک ها در اختیارِ مربیان مهدکودک و پیش دبستانی بتوانیم از طریق بازی و نمایش شخصیت های ۵ انگشتی، نحوه برخورد با بیمار دچار کاهش سطح هوشیاری را به کودکان آموزش دهیم.
دکتر راستین خاطرنشان کرد: در این شخصیت پردازی ها، انگشت شست نمادِ خوب دیدن، انگشت اشاره نمادِ بلند صدا زدن، انگشت میانه نمادِ تکان دادن، انگشت انگشتری نمادِ تماس با شماره ۱۱۵ و انگشت کوچک نمادِ خواباندن در حالت راحت است.
وی ادامه داد: نمایش این شخصیت ها بیانگر این است که وقتی با فردِ دچار کاهش سطح هوشیاری مواجه شدیم، در ابتدا با دقت به او نگاه کنیم، سپس او را با صدای بلند صدا بزنیم اگر به صدای ما پاسخ نداد، او را تکان دهیم و اگر باز هم پاسخ نداد، با شماره ۱۱۵ تماس بگیریم و سپس بیمار را در راحت ترین حالت بخوابانیم.
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان اظهار کرد: این اسباب بازی آموزشیِ اورژانسی در کنار کتاب دیجیتالی " پنج انگشت اورژانسی" که با زبان شعر مفهوم ۵ انگشت اورژانسی را به کودکان انتقال می دهد به مناسبت ایام الله دهه فجر امسال رونمایی شد.