تلاش پرسنل اورژانس ۱۱۵ و کادر درمان، و نیت خیر خانواده مرد ۴۳ ساله نیشابوری، این بار منجی جان چندین نفر شد.

موارد خاص

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیشابور از احیای قلبی ریوی آقای ۴۳ ساله توسط کارشناسان اورژانس خبر داد.

مصطفی افشار نیک گفت: در ساعت ۰۴:۵۲ سحرگاه یازدهم اریبهشت ماه در پی تماس با مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ نیشابور مبنی بر کاهش سطح هوشیاری آقای ۴۳ ساله در شهر درود پایگاه اورژانس شهری درود به محل اعزام شد.

او ادامه داد: پس از رسیدن کارشناسان اورژانس بر بالین مصدوم و انجام معاینات اولیه مشخص شد که بیمار فاقد هوشیاری، تنفس و ضربان قلب می باشد که بلافاصله عملیات احیای قلبی ریوی آغاز می شود و پس از ۲۰ دقیقه احیای قلبی ریوی و برقراری راه هوایی پیشرفته بیمار احیا می شود.

افشارنیک ضمن تشکر از تلاش کارشناسان اورژانس پیش بیمارستانی آقایان هادی درودی و رضا خدره در نجات جان این بیمار افزود: بیمار پس از انتقال به بیمارستان ۲۲ بهمن تحویل کادر درمانی شد و با اقدام به موقع کادر درمانی بیمارستان تحت مراقبت ویژه قرار گرفت ولی متاسفانه علی رغم تلاش های زیاد بیمار دچار مرگ مغزی شده بود که با اعلام رضایت خانواده ایثارگر و نوع دوست بیمار جهت اهدای اعضای خود به بیماران نیازمند ظهر دوازدهم اردیبهشت ماه به بیمارستان منتصریه مشهد اعزام شد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی نیشابور یادآور شد:در تقویم ایرانی روز ۳۱ اردیبهشت‌ماه هرسال روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی نام‌گذاری شده است واهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده(مرگ مغزی) است یا پس از مرگ او صورت گیرد. پیوندهای متداول که صورت می گیرد عبارت‌اند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه.