افزایش همکاری های سازمان بهداشت جهانی با سازمان اورژانس کشور

اخبار کشوری


تجهیز امکانات اورژانس ، تهیه  بالگرد دید در شب، آموزش، اعزام افراد مسلط به زبان به کشورهای همسایه از توافقات سازمان بهداشت جهانی و سازمان اورژانس کشوربود.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور، رئیس سازمان اورژانس کشور امروز دوشنبه 14 تیرماه با نماینده سازمان بهداشت جهانی دیدار و گفتگو کرد.

          دکترکولیوند در این دیدار گفت: اورژانس کشور از 5 سال گذشته تبدیل به سازمان شد تا عملیاتی تر بتواند کارهای خود را انجام دهد.

  وی افزود: این سازمان مجهز به گروه ویژه عملیاتی است که علاوه برخدمات اورژانس و فوریت های پزشکی در بحران ها نیز مدیریت خوبی را انجام می دهد.


   رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: سازمان بهداشت جهانی هم در این راه کمک های خوبی داشته است از تربیت تیم های عملیات ویژه و ارسال اطلاعات واقعی به who  در این راه کمکهای شایانی به سازمان اورژانس کشور انجام داده است .

وی درباره آموزش همگانی و کمک های اولیه نیز گفت: در تصادفات راننده ها اولین افرادی هستند که آسیب می بینند که به آنها آموزش های لازم داده شده است.

دکتر کولیوند ادامه داد: برای پیشگیری از صدمات ناشی از چهارشنبه آخر سال اموزش های لازم در سطوح مختلف  انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: آمار فوت شدگان در تصادفات کشور 34.5 به ازای 100 هزار نفر بوده ولی الان به 18 نفر به ازای 100 هزار نفر رسیده است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در این جلسه گفت: ایران کشور توسعه یافته است و شاهد کاهش حوادث های جاده ای هستیم که انتقال تجهیزات کمک بیشتری در کاهش حوادث می کند.

وی افزود: سازمان شما عالی است و ساختار بسیارخوبی دارد.

سید جعفر حسین  درباره آموزش گفت: آموزش های حرفه ای کمک زیادی می کند؛ آموزش در مدرسه، آموزش به افراد سلبریتی و ....  وقتی در مدرسه آموزش می دهیم این آموزش ها می تواند به کل خانواده و جامعه انتقال یابد.


رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: به افرادی که آموزش کمکهای اولیه احیا دیده باشند گواهینامه داده می شود و برای آموزش های تخصصی، در دانشگاه ها دوره های خاصی لحاظ شده است .

دکتر کولیوند گفت: 7 اکور جهانی در امداد رسانی به زلزله کرمانشاه انجام شد ، سیل و کرونا از اتفاقات دیگر بوده که علاوه بر فوریت های پزشکی به اورژانس اضافه شده است

ریاست سازمان اورژانس افزود: با آموزش از یکسری از صدمات پیشگیری و یا اثرات تخریبی آن را به حداقل می رسانیم اما نیازمند کمک هستیم.

دکتر کولیوند گفت: علیرغم افزایش بسیار زیاد امبولانس ها ، به دلیل تحریم ها خرید آمبولانس و قطعات آن ما را دچار مشکل کرده است .

وی افزود: در سطح کشور 48 اورژانس هوایی داریم که در 4 استان 65 درصد مرگ و میر مادران باردار را کاهش دادیم ولی ما هلکوپتر دید در شب نداریم.

دکتر کولیوند گفت : در زلزله کرمانشاه 7350 صدمه دیده در کمتر از 24 ساعت جابه جا شد که 2150 با هلکوپتر جابه جا شدند که اگر هلیکوپتر دید در شب بود این افراد در کمترین زمان جابه جا می شدند . در سیل خیلی از روستاها در محاصره سیل بودند و با بالگرد اورژانس افراد صدمه دیده و حتی محاصره شده در سیل منتقل شدند.


وی ادامه داد: 100 نفر قطع عضو برای پیوند جابه جا شدند، جابه جایی اعضای پیوندی یکی دیگر از خدماتی است که اورژانس کشور ، از دورترین نقاط انجام می دهد و این کار چنان با مهارت انجام می شود که انگار اطاق عمل در کنار این جابه جایی قرار دارد .

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: می خواهیم سازمان بهداشت جهانی کمک کنند تا تحریم هایی که موجب مرگ افراد و از دست رفتن زندگی ها می شود از بین برود .


وی ادامه داد : توزیع امکانات در کل کشور یکسان بوده است اما نیازمند کمک هستیم.

نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: یک لیست از تجهیزات مورد نیازو احتیاجات تهیه شود تا سازمان جهانی بتواند کمک کند .

وی افزود: ما حتما حمایت خواهیم کرد، کمبود امکانات و تجهیزات و قطعات آمبولانس و همچنین تجهیزات هلیکوپتر بویژه دید در شب در اختیار ایران قرار خواهد گرفت .دکتر کولیوند گفت: 140 هزار تخت برای ایزولاسیون و بیماران کرونایی در طرح شهید سلیمانی در نظر گرفته شده است تا کسانی که امکان نگهداری انها در منزل نباشد در این اقامتگاه قرار بگیرند این خدمات 24 ساعته رایگان و شامل خدمات درمان ،بهداشتی و حتی روانشناختی است.

دکتر کولیوند افزود: در بحث کرونا اولین اقدامات برای انتقال بیمار و تجهیز بیمارستان ها توسط سازمان اورژانس کشور انجام شد .

نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: ایا کسانی دارید که به زبان انگلیسی مسلط باشند تا به کشورهای مجاور مانند افغانستان، پاکستان و عراق آموزش بدهند.

دکتر کولیوند این توانمدی را تایید کرد ونماینده who از کمک های فوریت های پزرشکی و آموزشی در کشورهای مجاور ایران درخواست کمک کرد.