اخبار کشوری

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر عرفانی معاون فنی و عملیات اورژانس کشور اقدامات اورژانس کشور طی شبانه روز گذشته جهت خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را تشریح کرد و گفت: در این مدت ۱۲۲۷ تست کووید ۱۹ در مرز مهران انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی عمومی سازمان اورژانس کشور، دکتر عرفانی، معاون فنی و عملیات اورژانس کشور درباره موضوع تمهیدات اورژانس در آستانه مراسم اربعین حسینی اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ پایگاه اورژانس ارائه دهنده خدمات اربعین در خاک کشور فعال و ۱۰ درمانگاه و بیمارستان صحرایی برپا شده است.

وی با اشاره به اینکه از همکاری ۱۵۳ نفر نیروی متخصص پزشک و کادر درمان در خاک کشور جهت خدمت رسانی به زائران بهره‌مند شده‌ایم، گفت: ۵۰ آمبولانس اورژانس ارائه دهنده خدمات اربعین در خاک کشور، ۵ تعداد اتوبوس آمبولانس اورژانس و ۹ فروند بالگرد و هواپیماهای اورژانس جهت ارائه خدمات اربعین فعال شده و به حالت آماده باش قرار دارد.


معاون فنی و عملیات اورژانس کشور درباره آمار مصدومین و حادثه دیدگان گفت: در شبانه روز گذشته ۱۱ مصدوم و حادثه دیده گزارش شده که تعداد مصدومین و حادثه دیدگان درمان سرپایی سه نفر بوده، همچنین در این مدت ۸ مراجعه و اعزام به مراکز درمانی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه طی شبانه روز گذشته هیچ مورد مصدوم و حادثه دیده منجر به فوت نداشته‌ایم، گفت: همچنین در این مدت ۳۶۸۱ ماسک یکبار مصرف میان زائران اربعین حسینی توزیع شده و ۱۲۲۷ آموزش چهره به چهره پزشکی توسط نیروهای اورژانس انجام گرفته است.

عرفانی خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۲۷ نفر تست کووید ۱۹ از آن‌ها در مرز مهران انجام گرفته که از این تعداد ۴۸۹ نفر غیر ایرانی و ۷۳۸ نفر ایرانی بودند.

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور گفت: همچنین خوشبختانه بر اساس بررسی‌های به عمل آمده تاکنون تست‌های مربوط به بیماری‌های سل، مالاریا و التور منفی گزارش شده است.

وی از استقرار نیروی ارشد ستاد اورژانس کشور جهت راهبری عملیات در محورهای مواصلاتی و بررسی امکانات بهداشتی درمانی مرز مهران خبر داد و گفت: آمادگی بیمارستان مهران و افزایش ظرفیت مرز مهران، تجهیز درمانگاه مرزی و استقرار نیروهای بهداری سپاه در مرز مهران و هماهنگی با معاونت غذا و دارو و تأمین داروهای مورد نیاز در استان ایلام از برنامه‌های انجام گرفته است.

عرفانی گفت: همچنین قرارداد با بیمه ایران به منظور ارائه خدمات بیمه‌ای به مصدومین و فوتی‌های احتمالی در استان ایلام انجام گرفته و بازدیدهای بهداشتی از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، آشامیدنی و اماکن اسکان در مرزهای چذابه، شلمچه و مهران نیز افزایش یافته است.

وی گفت: افزایش استقرار نیرو و آمبولانس در فرودگاه‌های مبدا و افزایش بررسی علائم بیماری کووید ۱۹ زائرین همچنین رزرو ذخیره فرآورده‌های خونی از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر پیمان صابریان رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی از پایگاه های بهداشت و درمان نقاط مرزی کشور بازدید کرد.

گفتنی است، در حال حاضر ۵۰ پایگاه اورژانس، ۱۰ درمانگاه و بیمارستان صحرایی ارائه دهنده خدمات به زوار اربعین در نقاط مرزی برپا شده است.

طی ۲۴ ساعت گذشته در مرز مهران از ۱۲۲۷ نفر تست کووید ۱۹ انجام شده است که از این تعداد ۴۸۹ نفر غیر ایرانی و ۷۳۸ نفر ایرانی بودند.

افزایش نیرو و استقرار آمبولانس در فرودگاه‌های مبدا، افزایش بررسی علائم بیماری کووید ۱۹ زائرین و رزرو ذخیره فرآورده‌های خونی از دیگر اقدامات انجام گرفته است.

WhatsApp Image 2021 09 23 at 10.19.03 AM

WhatsApp Image 2021 09 23 at 10.18.58 AM

98fb3203 f8bc 44c1 9889 51b78487c8c2

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی تدابیر اورژانس کشور برای مراسم اربعین حسینی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ارژانس کشور؛ دکتر پیمان صابریان رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: سازمان اورژانس کشور به عنوان مسئول کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی یکی از زیرمجموعه‌های ستاد مرکزی اربعین حسینی است.

وی افزود: کمیته بهداشت و درمان از اعضای، سازمان اورژانس کشور نماینده معاون درمان وزارت بهداشت، نماینده معاون بهداشت وزارت بهداشت و نماینده آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت و سازمانهای خارج از وزارت بهداشت شامل بهداری نیروی مسلح، پزشکی قانونی، بسیج جامعه پزشکی و ... تشکیل شده است. این کمیته از مهرماه سال ۱۳۹۹ دستورالعمل ها را دریافت کرد و از آذر ماه سال ۹۹ جلسات خودش را به شکل منظم برای سازماندهی و مدیریت خدمات بهداشت و درمان در اربعین حسینی برگزار کرده است.

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی گفت:حدود شصت هزار زائر برای مراسم اربعین 1400 مجوز حضور در کشور عراق را دریافت کرده‌اند به این شکل که ورود این افراد از طریق خطوط هوایی از فرودگاه‌های تهران، تبریز، شیراز و مشهد باشد و در بازگشت نیز زائران می‌توانند در صورت تمایل به صورت زمینی به کشور بازگردند که مرز مهران در اولویت است. کمیته بهداشت و درمان، مرکز مدیریت اطلاعات آی تی و سازمان فناوری اطلاعات و سازمان حج و زیارت هماهنگی صورت گرفته است تا افرادی که تمایل به حضور در مراسم اربعین را دارند دو دز واکسن کرونا دریافت کرده باشند و کارت واکسن ثبت شده در سامانه وزارت بهداشت را دریافت کنند.

صابریان افزود: شرط دوم انجام آزمایش پی سی ار است که باید با جواب منفی و اعتبار 72 ساعت باشد. نتایج آزمایشات نیز در سامانه زوارت بهداشت ثبت می‌شود، زائران نباید هیچ علامتی از بیماری داشته باشند توصیه می‌شود توصیه‌های بهداشتی در ایام اربعین رعایت شود، در دو شهر نجف و کربلا هیات پزشکی جمعیت هلال احمر دو مرکز درمانی ایجاد شده است و خدمات سلامت ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در زمان بازگشت مرزهای زمینی آمادگی دارند از همه زوار برگشتی آزمایش پی سی ار بگیرند و در صورت آلودگی آنها را جداسازی کنند تا سلامت خود را به دست بیاورند، مردم در کشور عراق توصیه‌های بهدشاتی را رعایت کنند و اگر دچار علائم کرونا شدند به نزدیکترین مرکز بهداشت و درمان مراجعه کنند.

کرونا به عنوان اولویت اول مد نظر قرار گرفته است اما سایر مخاطرات سلامت مانند بیماری‌های واگیر و حوادث غیرمترقبه در نظر گرفته شده است گفت: توصیه می‌شود بیماران خاص، سالمندان، بیماران مزمن سیستم ایمنی و زنان باردار در این سفر حضور نداشته باشند. موضوع گرمازدگی نیز مورد توجه ما قرار گرفت و بسته جامع بهداشت و سلامت تدوین شده است.

وی با بیان اینکه دارو به اندازه کافی تامین شده است و نگرانی در این خصوص وجود ندارد افزود: اگر فردی در کشور عراق به بیماری کرونا مبتلا شد باید در مراکز بهداشتی و درمانی مداوا شود و در جلسه‌ای که با وزارت بهداشت عراق داشتیم مقرر شد مراکز درمانی عراق همه بیماران را پذیرش کنند و در صورت نیاز از طریق هوایی بیماران به کشور منتقل خواهند شد.

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی توصیه کرد: از آنجا که مراسم امسال در شهرهای کربلا و نجف برگزار می‌شود توصیه می‌شود زائران ایرانی با توجه به شرایط کووید19 در شهرهای دیگر حضور پیدا نکنند به دلیل اینکه ایران در این شهرها مرکز بهداشتی راه‌اندازی نکرده است.

صابریان در خصوص آخرین اقدامات سازمان اورژانس برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی در مرزهای کشور توضیح داد: در حال حاضر 30 پایگاه اورژانس در نقاط مرزی مستقر شده‌اند، همچنین با تلاش‌های صورت گرفته 8 درمانگاه بیمارستان صحرایی برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی احداث شد که در این مراکز بیش از 145 نفر از متخصصان و کادر درمانی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه 45 دستگاه آمبولانس به پایگاه‌های بهداشت و درمان نقاط مرزی انتقال یافته است، اظهار داشت: تعداد اتوبوس‌آمبولانس‌های اورژانس ارائه‌دهنده خدمات برای زوار حسینی 5 دستگاه، 5 دستگاه بالگرد و آمبولانس هوایی در شرایط اضظراری برای عملیات‌های پشتیبانی درنظر گرفته شده است.

صابریان ادامه داد: طی بیست و چهار ساعت گذشته تعداد 886 نفر در مرز مهران تست کرونا داده‌اند که از این تعداد 471 نفر غیرایرانی و 415 نفر ایرانی بوده‌اند و تست یک نفر مثبت شد. همچنین در بررسی‌های به عمل آمده، تاکنون تست‌های مربوط به بیماری‌های سل و مالاریا منفی گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های لازم با دانشگاه‌های اهواز، شیراز، کرمانشاه و همدان برای پشتیبانی از شهرهای مرزی در صورت بروز تهدیدات تروریستی و حوادث غیرمترقبه انجام شده، همچنین نیروهای مسلح نیز قرار شده است در مرز مهران آزمایشگاه پی‌سی‌آر کرونا راه‌اندازی کنند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور ادامه داد: نیروها و آمبولانس‌های اورژانس در فرودگاه‌های مبدأ مستقر هستند تا در صورت نیاز به زائران خدمت‌رسانی کنند.

وی با بیان اینکه بازدیدهای بهداشتی از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی و آشامیدنی و اماکن اسکان به طور مستمر در حال انجام است، عنوان کرد: ما همواره تلاش می‌کنیم بهداشت و سلامت هم‌وطنان را تأمین کنیم. همچنین با تدابیر صورت گرفته، ذخیره فرآورده‌های خونی رزرو شده است تا در صورت نیاز با مشکل مواجه نشویم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ پرسنل اورژانس یکی از خدوم‌ترین نیرو‌ها در کشور و دنیا محسوب می‌شوند. همیشه پرسنل فوریت‌های پزشکی در خط مقدم مقابله با سیل، زلزله و سوانح ترافیکی و به خصوص شیوع هر اپیدمی و بحران در دنیا هستند.

ساعت غول پیکر سالن انتظار فرودگاه مهرآباد چهارده و پنجاه دقیقه را نشان می‌داد که سقف سالن فرو ریخت. دلیل این حادثه دردناک که منجر به مرگ ۱۶ تن و مجروحیت ۱۱ تن از هموطنان شد، آسیب دیدگی سازه در اثر ارتعاشات ناشی از صدای موتور‌های جت در باند پرواز اعلام شد. اما نکته مهمتر از علت این ماجرا، عدم وجود یک سیستم مشخص برای امدادرسانی و انتقال مجروحین به بیمارستان بود. در واقع باید گفت بروز این فاجعه درچهاردهم آذر ماه سال ۱۳۵۲ جرقه‌ای بود برای تاسیس مجموعه‌ای که امروز به نام سازمان ملی اورژانس کشور شناخته می‌شود.

در آن زمان سیستم اورژانس پیش بیمارستانی تنها در سه کشور آمریکا، کانادا و استرالیا وجود داشت، بر همین اساس یک تیم چهار نفره از پزشکان ایرانی مامور شدند تا با سفر به ایالت تگزاس آمریکا و ارزیابی سیستم اورژانس این کشور، مقدمات راه اندازی یک سیستم مشابه را در ایران فراهم کنند.

این گروه پس از ۶ ماه بررسی و رایزنی به همراه دو مربی توانمند در زمینه آموزش فوریت‌های پزشکی به نام‌های جیم پاترسون و ماکس به ایران بازگشتند که جیم پاترسون سال‌ها برای ادامه کار در ایران ماند و نقش ارزشمند و برجسته‌ای در شکل گیری این سازمان داشت.

سپس با فراخون دعوت به همکاری از افراد علاقه‌مند دارای مدرک دیپلم و برگزاری آزمون ورودی، نفرات برگزیده پس از طی یک دوره فشرده آموزشی ۶ ماهه با عنوان تکنسین فوریت‌های پزشکی آغاز به کار کردند و سیستم فوریت‌های پزشکی کشور در سال ۱۳۵۴ شمسی با عنوان مرکز اطلاعات اورژانس به صورت رسمی راه اندازی شد.

این اتفاق موجب شد تا ایران به عنوان چهارمین کشور دارنده سیستم اورژانس پیش بیمارستانی، بعد از آمریکا، کانادا و استرالیا در جهان شناخته شود که این خود افتخاری بزرگ برای سیستم سلامت کشور ما محسوب می‌شود.

نکته جالب اینکه سیستم اورژانس پیش بیمارستانی در ایران با در نظر گرفتن نقاط ضعف و کاستی‌های موجود در اورژانس آمریکا و اصلاح و رفع آنها، از کارآیی و کیفیتی به مراتب بهتر از سیستم نوپای اولیه در آمریکا برخوردار بود.

مرکز اطلاعات اورژانس کار خود را با ۳۰ تکنسین فوریت‌های پزشکی و ۲۰ دستگاه آمبولانس ماژولر تحت عنوان اورژانس ۱۲۳ در تهران آغاز کرد و سپس با آموزش نیرو‌های بومی شهر‌های دیگر کشور و تربیت نیروی انسانی لازم، اورژانس پیش بیمارستانی در این شهر‌ها نیز راه اندازی شد. بعد‌ها شماره سه رقمی ۱۲۳ که برای تماس با اورژانس اختصاص داده شده بود به ۱۱۵ تغییر کرد.

انجام خدمات درخشان نیروهای فوریت پزشکی در دوران هشت سال دفاع مقدس

مرکز اورژانس و پرسنل آن در اوایل انقلاب، فعالانه در امر انتقال و درمان مجروحین انقلاب شرکت داشته و در طول دفاع مقدس نیز خدمات بسیار ارزشمندی را به رزمندگان و ایثارگران ارائه کرده است. همچنین اولین ستاد تخلیه مجروحین در فرودگاه‌های کشور نیز در همان زمان راه اندازی شد و در این راه شهدا و جانبازان گرانقدری را نیز تقدیم انقلاب کرد و بسیاری از امکانات خود از جمله آمبولانس و تجهیزات خود را از دست داد.

پس از رفع شرایط جنگی و افزایش جمعیت شهرها، اورژانس امکانات و تجهیزات خودرا معطوف به ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی به صورت کاملاً رایگان به مردم و نیازمندان کرد و در جهت گسترش ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی در سراسر کشور گام برداشت. تعدادی از تحولات سال‌های اخیر در این حوزه شامل ورود آمبولانس‌های اسپرینتر به ناوگان اورژانس کشور در سال ۸۴ و ورود اتوبوس آمبولانس برای ارائه خدمات در حوادث ویژه بوده است. اورژانس پیش بیمارستانی در حال حاضر با ۲۱۹۰ پایگاه ۲۱ بالگرد اورژانس و ۲ اورژانس دریایی در حال خدمت رسانی به مردم شریف کشور است.

هزار دستگاه آمبولانس اعتبارش از سوی وزارت بهداشت تامین و به زودی خریداری می شود.

پیمان صابریان سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: روند خوبی در سازمان اورژانس داشته و پیشرفت‌های خوبی از نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشته و هدف اصلی ما خدمت گذاری به مردم است تا مردم رضایتمندی بیشتری داشته باشند.

او ادامه داد: با تامین منابع مناقصه خرید ۲۰۰ دستگاه آمبولانس به امضا رسیده و به زودی در سراسر کشور توزیع می‌شود. به زودی ۲۵۰ دستگاه موتور لانس تحویل و توزیع خواهد شد. قرار است هزار دستگاه آمبولانس اعتبارش از سوی وزارت بهداشت تامین و به زودی خریداری شود.

او افزود: بیشترین خدمات ما در پیک پنجم بحث قرنطینه خانگی و انجام سرم تراپی برای بیماران است. در تهران منطقه خاصی شلوغ‌تر از مناطق دیگر نبوده است و بالاترین رضایتمندی را در سال ۹۹ داشته که میزان رضایت مردم در حدود ۸۸ درصد است.

نیرو‌های فوریت‌های پزشکی بدون تعطیلی همراه و همگام مردم / تهیه و توزیع ۲۵۰ دستگاه موتور لانس

صابریان تاکید کرد: در زمان‌های مختلف تعداد سکته‌های قلبی و مغزی متفاوت بوده و اینطور نبوده که در دوران کرونا کاهش یا افزایش داشته باشیم. میزان تماس‌ها بین ۲/۵ تا سه برابر در یک پنجم در اورژانس افزایش پیدا کرده است و ماموریت‌ها زیاد تفاوتی نداشته است. در این مدت بستری پرسنل اورژانس در بیمارستان‌ها به طور خاصی نداشتیم.

صابریان افزود: بالگرد اورژانس هوایی در تهران راه اندازی و در حال فعالیت است. در مترو هنوز فضای مناسب به ما داده نشده است و ما آماده همکاری برای ارائه خدمات به مردم هستیم و بیمه پرسنل ما تامین اجتماعی است و پاداش‌های پرسنل براساس جدول بندی پرداخت شده است. در حدود ۱۲ میلیارد تومان پاداش کرونا در بین پرسنل اورژانس تهران پرداخت شده است.

صابریان افزود: طرح شهید سلیمانی در حال انجام است و خدمات خوبی برای شناسایی بیماران و بستری ارائه شده است. سرعت پرسنل اورژانس زبانزد خاص و عام است و تمام نوبت دهی در پایگاه‌های اورژانس با سرعت قابل توجهی در حال انجام است و سرعت تزریق واکسن پرسنل بالا بوده و اواخر ساعت واکسیناسیون مراکز اورژانس خلوت است.

او بیان کرد: نوبت دهی و تزریق واکسن از طریق سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود اورژانس به صورت شبانه روز آماده تزریق واکسن است، اما زمان تزریق توسطورارت بهداشت اعلام خواهد شد.

نیرو‌های فوریت‌های پزشکی بدون تعطیلی همراه و همگام مردم / تهیه و توزیع ۲۵۰ دستگاه موتور لانس

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به چهل و ششمین سالگرد تاسیس سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: همکاران فوریت‌های پزشکی در ایام تعطیل بنا بر مقتضیات شغلی شان مشغول به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هستند.

او بیان کرد: در حال حاضر بیش از سه هزار پایگاه اورژانس در سراسر کشور فعال هستند و ۵۵٠٠ دستگاه آمبولانس و بیش از ۵٠ فروند بالگرد در ایران خدمات خوبی به مردم ارائه می‌دهند.

خالدی گفت: در حال حاضر خدمات خوبی به ببماران سکته‌های حاد قلبی و مغزی، حادثه دیدگان سوانح ترافیکی و مناطق صعب العبور توسط نیروهای فوریت‌های پزشکی ارائه می‌شود.

او گفت: یکی از برنامه‌های اورژانس ارتقای توانمندی‌ها و هوشمند‌تر شدن خدمات اورژانس در کشور است.

مقالات دیگر...