شکستگي های ناحیه لگن و ران شايعترين عارضه سالمندان در روزهاي برفي است

رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار کرد: خطرات زمین خوردگی در سالمندان با افزایش سن، کاهش توان عضلانی و کاهش بینایی آنها آغاز می شود که این امر باعث از دست دادن تعادل و افزایش حوادث زمین خوردگی به ویژه در روزهای برفی می شود.

دکتر علی یزدانی در گفتگو باروابط عمومی مرکز با بیان اینکه شکستگي ران و دست و لگن شايعترين عارضه سالمندان در روزهاي برفي و يخبندان به شمار می رود خاطر نشان کرد: پوکي استخوان از بيماريهاي شايع در ميان سالمندان به شمار مي رود و در اين سنين کوچترين ضربه ممکن است منجر به شکستگي در فرد شود.

وی تاکید کرد:‌لغزندگي معابر در فصل زمستان به وي‍ژه در روزهاي برفي عاملي مهم در سرخوردگي و زمين خوردن سالمندان و در نتيجه شکستگي استخوان به ويژه لگن و مچ دست به شمار مي رود.

وی با بیان اینکه در صورت بروز حادثه و زمین خوردگی در برف که منجر به درد شدید و عدم تحمل وزن و ناتواني در راه رفتن می تواند از علائم احتمالی شکستگي باشدخاطر نشان کرد :‌ بهترين راهکار در اين زمان تماس با اورژانس 115 و محدود کردن حرکات و گرم نگه داشتن مصدوم است ودر موارد صدمات جزئی مراجعه به مراکز اورژانسي براي انجام اقدامات درماني و راديوگرافي و تشخیصی است .

دکتر علی یزدانی به سالمندان توصيه کرد : در روزهاي برفي و يخبندان به ويژه در ساعات پاياني شب از حضور در بيرون از منزل تا حد امکان خودداري کنند و در مواقع ضروري از کفش هاي مناسب زمستانی و عاج دار استفاده کنند و یا در صورت ضرورت با کمک و حمایت یک نفر از منزل خارج گردند.

رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکي مشهد سرما زدگي را از ديگر مشکلات فصل زمستان عنوان کرد و گفت :‌اين عارضه بيشتر براي افراد بي خانمان ايجاد مي شود وپایگاهای اورژانس 115 دانشگاه جهت خدمت به مصدومین احتمالی در آماده باش کامل به سر می برد.