علامت شکستگی شیشه جلوی خودرو به شکل تار عنکبوت را جدی بگیرید !

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به ایجاد آسیب‌های نخاعی در پی جابه‌جایی غیر اصولی مصدومان حوادث توسط افراد حاضر در صحنه، توصیه‌هایی را در این زمینه ارائه داد.

 

به گزارش روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دزفول، رضا معمارزاده اظهار کرد: مردم باید در امدادرسانی به مصدومان در حوادث مختلف بسیار دقت کنند و در صورتی که فردی دچار سانحه شده است، او را تا قبل از رسیدن نیروهای امدادی حرکت ندهند چرا که ممکن است باعث وارد ساختن آسیب‌های نخاعی به فرد مصدوم شوند.

وی با بیان اینکه افراد حاضر در محل حادثه نقش مهمی را در پیشگیری از بروز آسیب‌های نخاعی در افراد مصدوم دارند، افزود: مردم به عنوان اولین گروه حاضر در محل سانحه، با بی حرکت ساختن مصدومان و همچنین ممانعت از حرکات نادرست می‌توانند از ورود آسیب‌های متعدد نخاعی به بیماران جلوگیری کنند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: در مواردی که جان بیمار توسط عوامل تهدید کننده مانند آتش، سیل، ریزش آوار و… در خطر باشد، آن گاه افراد می‌توانند مصدوم را با رعایت اصول ایمنی از مکان ناایمن دور کرده و به سمت مکانی ایمن جابه‌جا کنند

معمارزاده با تاکید بر لزوم جدی گرفتن علامت شکستگی شیشه جلوی خودرو که به شکل تار عنکبوت دیده می‌شود، ادامه داد: هرگاه پس از وقوع یک سانحه تصادف، بر روی شیشه جلویی خودروی حادثه دیده علامت شکستگی به شکل تار عنکبوت دیده شد، نشانه برخورد شدید سر راننده و یا سرنشینان با شیشه است و در این موارد باید سر و گردن بیمار کاملاً بی حرکت بماند حتی اگر خونریزی و یا علامت واضحی از ضربه روی سر و گردن مصدوم مشاهده نشود.

وی اضافه کرد: ثابت سازی و بی حرکت کردن بیمار مختص حوادث رانندگی نیست و در مواردی دیگر همانند سقوط از ارتفاع، ریزش آوار و… که امکان دارد به مهره‌های گردنی و کمر بیمار آسیب رسیده باشد، ثابت سازی مصدومان یک اصل مهم به شمار می‌رود.

معمارزاده یادآور شد: مردم در مواجهه با افراد مصدوم ضمن حفظ خونسردی هرچه سریع‌تر با شماره تلفن ۱۱۵ تماس گرفته و جزئیات حادثه، محل حادثه و مشخصات مصدوم را به کارشناس پاسخگو توضیح دهند و تا قبل از رسیدن امدادگران به صحنه، مصدومین را بی حرکت سازند

 

روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی دزفول